Svetoznáme výtvarné galérie

Paríž - Louvre
 
Prvou galériou je určite svetoznámy Louvre, ktorý nájdeme v Paríži. Ak nás niečím nadchne, tak určite aj tým, že sa jedná o najväčší komplex palácov, ktoré sú na svete k videniu. Samozrejme to hlavné sa odohráva vo vnútri, pretože práve tu môžeme nájsť diela od najvýznamnejších svetových maliarov, a to z obdobia od pätnásteho, až do devätnásteho storočia. Ostatne práve táto expozícia, zameraná na európske maliarstvo je dnes najvyhľadávanejšie časťou celého tohto komplexu. Ak budeme konkrétne a zmienime niekoľko zaujímavých obrazov, potom nesmieme zabudnúť na Dedinský koncert, Rembrandtov autoportrét, alebo Príchod Mária Medicejská do Marseille.
 
 
Madrid - Prado
 
Druhou výraznou galériou, ktorú nájdeme aj v Európe je Prado, ktorá má sídlo v Madride. Keďže práve Španieli sú veľkými patriotov, je jasné aj to, že v tejto galérii nájdeme najviac diel práve od majstrov z tejto krajiny. História tejto galérie dnes siaha až do roku 1819, kedy bola prvýkrát otvorená. Už od samotného počiatku mali zbierky vzbudzovať veľkú hrdosť k národnému umenia. Ani tu ale nesmiem zabudnúť spomenúť niekoľko veľmi významných diel, ktoré sa k tejto galérii priamo viažu. Pokiaľ ju teda navštívite, môžete sa tešiť na obrazy, ako sú Arachnin příběj, ale rovnako tak Nahá Maja a Oblečená Maja, poprípade tiež triptych Voz sena.
 
New York - Múzeum moderného umenia
 
Tretiu galériu, ktorú považujem za jednu z najlepších na svete, je Múzeum moderného umenia. Tu už musíme vyraziť za more, konkrétne teda do New Yorku. Práve tu múzeum vzniklo, a to v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Ak je na históriu niečo zaujímavé, tak rozhodne to, že prvá zbierka predstavovala iba niekoľko jednotlivých grafických listov. Dnes ale môžeme obdivovať viac ako 150 tisíc rôznych diel. Zaujímavé je to, že to ale nie sú nutne len obrazy, kresby alebo fotografie, ale sú to napríklad aj sochy alebo rôzne grafiky. Medzi najzaujímavejšie diela tohto miesta určite patrí diela z obdobia surrealizmu a tiež kubizmu. Konkrétnymi príkladmi sú potom diela Cézanna a van Gogha, ale rovnako tak nadchne aj expozícia fotografií, ktorá prechádza od Cindy Shermanovú k Andreasa Gurskému.